„Jednoduše skauting“ aneb Skautské světové jamboree 2011 ve Švédsku

Deset dní plných energie, deště i sluníčka, zábavy, hudby, přátelství, her, skautingu, smíchu, akce..

I tak by se dalo popsat 22. celosvětové skautské jamboree, které se stalo mým zážitkem na celý život. Už jen vědomí toho, že ujdete třeba jen 200 metrů a projdete celý svět, je něco co se dá zažít jen na Jamboree.

Každý den na nás čekala jedna modulová aktivita,  při nichž jsme poznávali nejen nové kamarády ze zahraničí ale i sami sebe navzájem. Vyzkoušeli jsme si jak se přirozeně filtruje voda, jak se cítí slepí v ruchu města, i jak  dobří bychom byli Vikingy.
Ve volném čas jsme měli možnost aquazorbingu, ledního bruslení, lezení na ledovec, surfování, planetárium, rozhledny, skákacích bot, karaoke, navštěvovat restaurace z celého světa, procházet expo stany,  poslouchat jamboree radio, nakupovat v obrovském jamboree shopu nebo se třeba svézt na vázáném ruském kole. Desítky spontálních aktivit zaručovali, že se nikdo nikdy nebude nudit.

Další každodenním adrenalinem bylo stravování. Každý  oddíl si vařil sám, z jídla nakoupeného ve foodshopu za speciální body. Všechno vybavení co jsem obdrželi bylo samozřejmě z IKEA. A co jako jídlo nemohlo chybět? No přece masové kuličky!

Švédové zvládli zorganizovat skvělou akci pro 40 tisíc skautů a myslím, že můžu říct, že pro každého z nich stejně tak jako pro mě to bylo něco, na co se prostě nedá zapomenout.

Pája Halamová, účastnice 22. světového jamboree