Výprava do lipnických lomů pro skauty a skautky

11.-13.6. 2010

Po úspěšném loňském putování z Humpolce k Lipnici nad Sázavou a dál na orlovskou hájenku jsme se letos rozhodli vyrazit na čistě skautskou výpravu opět do kouzelných lipnických lomů. Vlakem ze Staré Boleslavi jsme v šesti vyrazili do Světlé nad Sázavou, odkud jsme pěšky vyrazili k Lipnici a k jendomu z lomů, který je nedaleko městečka. Cesta nebyla příliš dlouhá, osmikilometrová, ale páteční vedro zmáhalo... Takže jsme byli rádi, když jsme k chladnému lomu dorazili. V sobotu jsme se podívali i k dalším lomům v okolí a objevili jeden ukrytý kemp a jedno divoké tábořiště hned vedle zatopeného lomu s vytesanýma zlatýma očima (nos a ucho, další umělecká díla schovaná v lipnických lesích budeme hledagt nejspí zase napřesrok). Vyrazili jsme také na výlet kolem Lipnice, který nás dovedl k jednomu vcelku prohřátému koupacímu rybníku a nakonec i ke zmzlinovému poháru a neodmyslitelné Kofole. Večer jsme ovšem byli nuceni změnit tábořiště - namísto plánovaných Zlatých očí, kde se mezitím usídlila rodinná expedice, jsme se raději vrátili na včerejší plac. V dálce hřměla bouřka, takže přednost dostalo tábořiště s lepším místem pro stavbu přístřešku.

Ačkoli během večera jsme si užili hned dva ohňostroje - jeden barevný nad Lipnicí a druhý hromující nad vedlejším údolím, deště jsme se báli nakonec zbytečně. Spadlo sotva pár kapek a tak jsme se namísto ranního sušení dočkali pravého nedělního spánku a překvapivě dobré ovesné kaše k snídani (požehnána buďte povidla  :)). Nerušeně jsme se tak mohli věnovat také získání stříbrného pokladu, který se stal výzvou pro mé pozorovací, Radimovy fotografické a pro ostatní plížící a maskovací dovednosti.

Některé věci tahle výprava svým účastníkům vzala - jedny brýle (nahýbání se z vlaku ven je skutečně riskantní) a jeden mobil například (jsou chvíle, kdy sesnaha o pomoc přírodě může vymstít) . Na druhou stranu, ledacos nám i dala: více znalostí o našich střediskových celtách, Péťě radost z vlastnoručně rozdělaného ohně, nebo třeba zjištění, že filmový trik s převlečením se za křoví může někdy i opravdu fungovat.

Eliška