Tradičně táborově unavení i špinaví, ale nanejvýš spokojení, jsme se letos vrátili ze čtrnáctidenního tábora v Kácovci v Posázaví. Náš stanový kruh se na dva týdny proměnil na Centrálu agentů Celosvětové organizace ochraňující lidstvo (C.O.O.L.) a pod vedením šéfagenta Nea táborníci postupně polapily a porazili jedenáct zákeřných elitních Vemenářů. Do paměti všem se určitě zapsal proradný vtipálek Joker, nakonec polepšený Darth Vader nebo mistr převleků Moriarty a další.

Samozřejmě jsme se podívali i za hranice svého tábořiště, například do Zruče nad Sázavou. Krásné okolí Kácovce si družiny prošly během Dne samostatnosti, který byl zasvěcený hledání skrýší ledové královny Jadis z Narnie. Ještě dál jsme vyrazili při Putování s prstenem a za Sauronem, při němž světlušky a vlčata zažili nečekanou (a neplánovanou) návstěvu kácovského zámku i se zasvěcenou prohlídkou. Skauti a skautky zase prokázali odvahu i šikovnost při brození jednoho ze sázavských jezů s kompletní výstrojí pro dvoudenní puťák.

Krásné počasí a spousta zážitků v některých z táborníků roznítila umělecké vlohy - a tak jsme mezi sebou objevili talentované umělce Smiřického a Radima. Do fantastických hudebních vystoupení rozehráli celou táborovou umývárnu a především polévací konev a z písničky "Když máš v chalupě orchestrion" tak udělali táborový hit.

Do zpěvu nám bylo i při koupání na nejbližším jezu. Sázava byla teplá, neměla mnoho vody a proto legraci žádné hrozící nebezpečí nekazilo. Také mělčina dovolila všem, i začínajícím plavcům, si koupání pořádně užít. Před horkem nás zachraňovaly i vodní hry, včetně oblíbených mýdlových zápasů.

Vedle etapové hry a oddílových programů, v nichž jsme poznávali živly ve světě kolem nás, jsme nezapomněli ani na nejdůležitější skautské rituály a zkoušky. Při letošním slibovém ohni složili slib skautů Honza Došek a Michal Martinek a slib světlušek Terezka Martinková a Hanička Lacenová. Vzhledem k našim letošním 20. narozeninám střediska byl slibový oheň výjimečně veliký, abychom si i při něm připomněli své výročí. Významné bylo také plnění skautských výzev, výzvu Tří orlích per (den mlčení, den hladovění a den mimo tábor) splnila Verča Veselá a výzvu Noční bdění Péťa Ratajová. Především Verče, jak už je to při Třech orlích perech zvykem, držel palce celý tábor, a její závěrečný návrat z lesa do tábora byl hlavní událostí dne. Tři z nás letos také podstoupili roverskou cestu, noční vigilie a nakonec složení roverského slibu. Při východu slunce tak do našeho střediska přibyli tři noví roveři: Radim a Ondra Lísalovi a Verča Veselá.

Letošní tábor na chvíli hostil i část družiny Sluníček. Anetka, Honzík a Deniska se se svými vedoucími vydali za dobrodružstvím s Méďou Brumlou a ačkoli jejich tábor trval jen čtyři dny, opravdu si ho užili. Zdá se, že není pochyb, že s námi naši nejmladší kamarádi vyrazí na tábor i napřesrok.

Fotogalerie z tábora najdete na našich stránkách na Rajče.cz - v hlavních i oblíbených albech.